Microchip Technology PIC16LF15354-E/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF15354-E/SO-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC16LF15354-E-SO
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    32MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    7KB (4K x 14)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    224 x 8
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)