Microchip Technology PIC16LF1513T-I/MV
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16LF1513T-I/MV-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC16LF1513T-I-MV
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    25
  • Program Memory Size
    7KB (4K x 14)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters
    A/D 17x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)