Microchip Technology PIC16F913T-I/SO Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F913T-I/SO Tape & Reel (TR)-thumb
Model Name
PIC16F913T-I-SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
packaging
Quantity
In stock: 733
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1600
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    24
  • Program Memory Size
    7KB (4K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 5x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)