Microchip Technology PIC16F88T-E/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F88T-E/SO-thumb
Model Name
PIC16F88T-E-SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Obsolete
  • Digi-Key Programmable
    Not Verified
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    16
  • Program Memory Size
    7KB (4K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 7x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)