Microchip Technology PIC16F882T-I/SO
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F882T-I/SO-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC16F882T-I-SO
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
packaging
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    24
  • Program Memory Size
    3.5KB (2K x 14)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 11x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)