Microchip Technology PIC16F819T-I/SS
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F819T-I/SS-thumb
Model Name
PIC16F819T-I-SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1600
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI
  • Number of I/O
    16
  • Program Memory Size
    3.5KB (2K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 5x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)