Microchip Technology PIC16F76T-I/ML
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F76T-I/ML-thumb
Model Name
PIC16F76T-I-ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1600
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
    I²C, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    22
  • Program Memory Size
    14KB (8K x 14)
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 5x8b
  • Oscillator Type
    External
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)