Microchip Technology PIC16F684-I/SL
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F684-I/SL-thumb
Model Name
PIC16F684-I-SL
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Quantity
In stock: 2981
Tube
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tube
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O
    12
  • Program Memory Size
    3.5KB (2K x 14)
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 8x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)