Microchip Technology PIC16F676T-E/ST
Image shown is a representation only.
  • Microchip Technology PIC16F676T-E/ST-thumb
Manufacturer
Microchip Technology
Model Name
PIC16F676T-E-ST
Datasheet
Datasheet
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
2500
Product Attributes
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Series
    PIC® 16F
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Digi-Key Programmable
    Verified
  • Core Processor
    PIC
  • Core Size
    8-Bit
  • Speed
    20MHz
  • Connectivity
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Number of I/O
    12
  • Program Memory Size
    1.75KB (1K x 14)
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V ~ 5.5V
  • Data Converters
    A/D 8x10b
  • Oscillator Type
    Internal
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)