Loadstar Sensors RES2-010M-A1K-U
- Manufacturer
- Loadstar Sensors
- Model Name
- RES2-010M-A1K-U
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- 10 KGF S-BEAM JR ANALOG KIT UNIV
- Quantity
In stock: 8
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Loadstar Sensors
- Series
RES2
- Package
Box
- Product Status
Active
- Operating Force
10.00kgf (22lbs)
- Output
Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
- Sensor Type
Load Cell
- Accuracy
±0.5%
- Compensated Temperature
-10°C ~ 40°C
- Voltage - Supply
5V ~ 10V
- Actuator Type
S-Beam
- Actuator Style/Size
- Includes
Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
- Operating Temperature
-20°C ~ 60°C