Littelfuse Inc. LR250301SR
- Manufacturer
- Littelfuse Inc.
- Model Name
- LR250301SR
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Littelfuse Inc.
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Mounting Type
Chassis Mount
- Fuse Size
0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
- Current Rating (Amps)
30 A
- For Use With/Related Products
Class R Fuses
- Fuse Type
Cartridge
- Fuseholder Type
Holder
- Number of Circuits
1
- Voltage
250V