Littelfuse Inc. LFR250601C
- Manufacturer
- Littelfuse Inc.
- Model Name
- LFR250601C
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FUSE BLOK CART 250V 60A DIN RAIL
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Littelfuse Inc.
- Series
LF
- Package
Box
- Product Status
Active
- Mounting Type
DIN Rail
- Fuse Size
0.813" Dia x 3" L (20.65mm x 76.2mm)
- Current Rating (Amps)
60 A
- For Use With/Related Products
Class R Fuses
- Fuse Type
Cartridge
- Fuseholder Type
Holder
- Number of Circuits
1
- Voltage
250V