Littelfuse Inc. L60060C1C
- Manufacturer
- Littelfuse Inc.
- Model Name
- L60060C1C
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Littelfuse Inc.
- Series
L600
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Mounting Type
DIN Rail
- Fuse Size
0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
- Current Rating (Amps)
60 A
- For Use With/Related Products
Class CD Fuses, 13/32" x 1-1/2"
- Fuse Type
Cartridge
- Fuseholder Type
Block
- Number of Circuits
1
- Voltage
600V