Fairchild Semiconductor 74F194SC
- Manufacturer
- Fairchild Semiconductor
- Model Name
- 74F194SC
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PARALLEL IN PARALLEL OUT
- Quantity
In stock: 335
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Fairchild Semiconductor
- Series
74F
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Logic Type
Register, Bidirectional
- Output Type
Push-Pull
- Number of Elements
1
- Number of Bits per Element
4
- Function
Universal
- Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
- Operating Temperature
0°C ~ 70°C
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)