Diodes Incorporated TL082SG-13
- Manufacturer
- Diodes Incorporated
- Model Name
- TL082SG-13
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IC OPAMP JFET 2 CIRCUIT 8SO
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Diodes Incorporated
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Obsolete
- Amplifier Type
J-FET
- Number of Circuits
2
- Output Type
- Slew Rate
13V/µs
- Gain Bandwidth Product
4 MHz
- Current - Input Bias
30 pA
- Voltage - Input Offset
3 mV
- Current - Supply
1.4mA (x2 Channels)
- Current - Output / Channel
40 mA
- Voltage - Supply Span (Min)
10 V
- Voltage - Supply Span (Max)
30 V
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)