Cypress Semiconductor Corp CY8C296665-24LFXI
- Manufacturer
- Cypress Semiconductor Corp
- Model Name
- CY8C296665-24LFXI
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PSOC 2
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Cypress Semiconductor Corp
- Series
PSOC®1 CY8C29xxx
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- Core Processor
M8C
- Core Size
8-Bit
- Speed
24MHz
- Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
- Peripherals
POR, PWM, WDT
- Program Memory Size
32KB (32K x 8)
- Program Memory Type
FLASH
- RAM Size
2K x 8
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
- Data Converters
A/D 12x14b; D/A 4x9b
- Oscillator Type
Internal
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)