Cypress Semiconductor Corp CY8C28433-24PVXIES
- Manufacturer
- Cypress Semiconductor Corp
- Model Name
- CY8C28433-24PVXIES
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Cypress Semiconductor Corp
- Series
PSOC®1 CY8C28xxx
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- Core Processor
M8C
- Core Size
8-Bit
- Speed
24MHz
- Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- Peripherals
LVD, POR, PWM, WDT
- Number of I/O
24
- Program Memory Size
16KB (16K x 8)
- Program Memory Type
FLASH
- EEPROM Size
- RAM Size
1K x 8
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
- Data Converters
A/D 4x14b; D/A 4x9b
- Oscillator Type
Internal
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)