Cypress Semiconductor Corp CY8C20234-12SXIKP
- Manufacturer
- Cypress Semiconductor Corp
- Model Name
- CY8C20234-12SXIKP
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Cypress Semiconductor Corp
- Series
PSOC®1 CY8C20xxx
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Digi-Key Programmable
Not Verified
- Core Processor
M8C
- Core Size
8-Bit
- Speed
12MHz
- Connectivity
I²C, SPI
- Peripherals
LVD, POR, WDT
- Number of I/O
13
- Program Memory Size
8KB (8K x 8)
- Program Memory Type
FLASH
- EEPROM Size
- RAM Size
512 x 8
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V
- Data Converters
- Oscillator Type
Internal
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)