Amphenol SSI Technologies P51-300-S-AA-I36-20MA-000-000
- Manufacturer
- Amphenol SSI Technologies
- Model Name
- P51-300-S-AA-I36-20MA-000-000
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20 MA
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Amphenol SSI Technologies
- Series
MediaSensor™
- Package
Box
- Product Status
Active
- Applications
Industrial Automation
- Pressure Type
Sealed Gauge
- Operating Pressure
300PSI (2068.43kPa)
- Output Type
Analog Current
- Output
4 mA ~ 20 mA
- Accuracy
±0.5%
- Voltage - Supply
8V ~ 30V
- Port Size
Male - 7/16" (11.11mm) UNF
- Port Style
Threaded
- Features
Amplified Output, Temperature Compensated
- Termination Style
Cable 3'
- Maximum Pressure
- Operating Temperature
-40°C ~ 105°C