Amphenol Piher Sensing Systems HCSP-1BS-0300
- Manufacturer
- Amphenol Piher Sensing Systems
- Model Name
- HCSP-1BS-0300
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- AUTOMOTIVE OPEN LOOP CURRENT SEN
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 10
Product Attributes
- Mfr
Amphenol Piher Sensing Systems
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- For Measuring
AC/DC
- Sensor Type
Hall Effect, Open Loop
- Current - Sensing
±300A
- Number of Channels
1
- Output
Ratiometric, Voltage
- Sensitivity
6.66mV/A
- Frequency
70kHz ~ 250kHz
- Linearity
- Accuracy
- Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
- Response Time
3µs
- Current - Supply (Max)
14mA
- Operating Temperature
-40°C ~ 125°C