Allegro MicroSystems ACS711KLCTR-25AB-T Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- Allegro MicroSystems
- Model Name
- ACS711KLCTR-25AB-T
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
- packaging
- Quantity
In stock: 3736
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 3000
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Allegro MicroSystems
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- For Measuring
AC/DC
- Sensor Type
Hall Effect, Open Loop
- Current - Sensing
25A
- Number of Channels
1
- Output
Ratiometric, Voltage
- Sensitivity
55mV/A
- Frequency
DC ~ 100kHz
- Linearity
±1%
- Accuracy
±5%
- Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
- Response Time
4.6µs
- Current - Supply (Max)
5.5mA
- Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
- Polarization
Bidirectional
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)