Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd MBR10200CT
- Manufacturer
- Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
- Model Name
- MBR10200CT
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SCHOTTKY DIODE 200V 10A TO-220AB
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1000
Product Attributes
- Mfr
- Series
- Package
Tube
- Product Status
Active
- Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
- Technology
Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 5 A
- Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C