Wolfspeed, Inc. CPW2-1200-S010B
- Manufacturer
- Wolfspeed, Inc.
- Model Name
- CPW2-1200-S010B
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE SILICON CARBIDE 31A DIE
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Wolfspeed, Inc.
- Series
Z-Rec®
- Package
Tube
- Product Status
Obsolete
- Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
- Current - Average Rectified (Io)
31A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
- Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
- Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
- Capacitance @ Vr, F
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
Die
- Supplier Device Package
Die
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C