Walsin Technology Corporation WLSS125PZ0M271LB
Image shown is a representation only.
  • Walsin Technology Corporation WLSS125PZ0M271LB-thumb
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Model Name
WLSS125PZ0M271LB
Datasheet
Datasheet
Description
INDUCTOR POWER 270UH 20% SMD
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1000
Product Attributes
  • Mfr
    Walsin Technology Corporation
  • Series
    SS
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Type
  • Material - Core
  • Inductance
    270 µH
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    750 mA
  • Current - Saturation (Isat)
  • Shielding
    Shielded
  • DC Resistance (DCR)
    460mOhm Max
  • Q @ Freq
  • Frequency - Self Resonant
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Inductance Frequency - Test
    1 kHz
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Supplier Device Package
  • Size / Dimension
    0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.236" (6.00mm)