VPG Foil Resistors Y406568R1000F0W
- Manufacturer
- VPG Foil Resistors
- Model Name
- Y406568R1000F0W
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES SMD 68.1 OHM 1% 0.8W 2010
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 100
Product Attributes
- Mfr
VPG Foil Resistors
- Series
FRSH
- Package
Tray
- Product Status
Active
- Resistance
68.1 Ohms
- Tolerance
±1%
- Power (Watts)
0.8W
- Composition
Metal Foil
- Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
- Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
- Package / Case
2010 (5025 Metric)
- Supplier Device Package
2010
- Size / Dimension
0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
- Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)