VPG Foil Resistors Y162749K9000A9W
- Manufacturer
- VPG Foil Resistors
- Model Name
- Y162749K9000A9W
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES SMD 49.9KOHM 0.05% 1/2W 2010
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 100
Product Attributes
- Mfr
VPG Foil Resistors
- Series
VSMP
- Package
Tray
- Product Status
Active
- Resistance
49.9 kOhms
- Tolerance
±0.05%
- Power (Watts)
0.5W, 1/2W
- Composition
Metal Foil
- Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
- Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
- Package / Case
2010 (5025 Metric)
- Supplier Device Package
2010
- Size / Dimension
0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
- Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)