VPG Foil Resistors Y16241K24000B0W
- Manufacturer
- VPG Foil Resistors
- Model Name
- Y16241K24000B0W
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/5W 0805
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tray
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 100
Product Attributes
- Mfr
VPG Foil Resistors
- Series
VSMP
- Package
Tray
- Product Status
Active
- Resistance
1.24 kOhms
- Tolerance
±0.1%
- Power (Watts)
0.2W, 1/5W
- Composition
Metal Foil
- Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
- Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
- Package / Case
0805 (2012 Metric)
- Supplier Device Package
0805
- Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)