Vishay Sprague 94SVP685X0025C6
- Manufacturer
- Vishay Sprague
- Model Name
- 94SVP685X0025C6
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 25V SMD
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Vishay Sprague
- Series
94SVP
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Type
Polymer
- Capacitance
6.8 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
25 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
- Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
- Lead Spacing
- Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
- Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
- Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)