Vishay Sfernice T93YB503KT20
- Manufacturer
- Vishay Sfernice
- Model Name
- T93YB503KT20
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
- Quantity
In stock: 988
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 50
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Vishay Sfernice
- Series
T93
- Package
Tube
- Product Status
Active
- Resistance
50 kOhms
- Power (Watts)
0.5W, 1/2W
- Tolerance
±10%
- Temperature Coefficient
±100ppm/°C
- Number of Turns
21
- Adjustment Type
Top Adjustment
- Resistive Material
Cermet
- Mounting Type
Through Hole
- Termination Style
PC Pins
- Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)