Vishay Sfernice RT500AS3R30JB
- Manufacturer
- Vishay Sfernice
- Model Name
- RT500AS3R30JB
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- POT 3.3 OHM 500W WIREWOUND LIN
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Vishay Sfernice
- Series
RT500
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Resistance (Ohms)
3.3
- Tolerance
±5%
- Power (Watts)
500W
- Built in Switch
None
- Number of Turns
1
- Features
- Taper
Linear
- Number of Gangs
1
- Adjustment Type
User Defined
- Temperature Coefficient
- Rotation
300°
- Resistive Material
Wirewound
- Termination Style
Solder Turret
- Actuator Type
Round
- Actuator Length
1.969" (50.00mm)
- Actuator Diameter
0.394" (10.00mm)
- Bushing Thread
- Mounting Type
Panel Mount
- Size - Body
Round - 5.630" Dia (143.00mm)