Vishay Semiconductor Opto Division VDMY10A1
- Manufacturer
- Vishay Semiconductor Opto Division
- Model Name
- VDMY10A1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DISPLAY 7SEG 0.39" SGL YLW 10SMD
- packaging
- Quantity
In stock: 1130
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
- Series
VDM.10A1
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Number of Characters
1
- Size / Dimension
0.630" H x 0.386" W x 0.059" D (16.00mm x 9.80mm x 1.50mm)
- Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)
- Display Type
7-Segment
- Common Pin
Common Anode
- Color
Yellow
- Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
- Current - Test
20mA
- Millicandela Rating
1.6mcd
- Wavelength - Peak
587nm
- Power Dissipation (Max)
70mW