Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT100TP60N
- Manufacturer
- Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- Model Name
- VS-GT100TP60N
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IGBT MOD 600V 160A INT-A-PAK
- Quantity
In stock: 22
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Last Time Buy
- IGBT Type
Trench
- Configuration
Half Bridge
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
- Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
- Power - Max
417 W
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 100A
- Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
- Input Capacitance (Cies) @ Vce
7.71 nF @ 30 V
- Input
Standard
- NTC Thermistor
No
- Operating Temperature
175°C (TJ)