Vishay General Semiconductor - Diodes Division DZ23C13-G3-08
- Manufacturer
- Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- Model Name
- DZ23C13-G3-08
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
- Mfr
- Series
DZ23-G
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Active
- Configuration
1 Pair Common Cathode
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
13 V
- Tolerance
±5%
- Power - Max
300 mW
- Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
- Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
- Operating Temperature
-55°C ~ 150°C