Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23C16-G3-18
- Model Name
- AZ23C16-G3-18
- Description
- DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
- Series
AZ23-G
- Product Status
Active
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
- Tolerance
±5%
- Power - Max
300 mW
- Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
- Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
- Operating Temperature
-55°C ~ 150°C