Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B33-HE3-08
- Model Name
- AZ23B33-HE3-08
- Description
- DIODE ZENER 33V 300MW SOT23
- Series
Automotive, AEC-Q101, AZ23
- Product Status
Last Time Buy
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
33 V
- Tolerance
±2%
- Power - Max
300 mW
- Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
- Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
- Operating Temperature
-55°C ~ 150°C