Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B16-E3-08
- Manufacturer
- Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- Model Name
- AZ23B16-E3-08
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
- Mfr
- Series
AZ23
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Active
- Configuration
1 Pair Common Anode
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
- Tolerance
±2%
- Power - Max
300 mW
- Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
- Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
- Operating Temperature
-55°C ~ 150°C