Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209354181E3
- Model Name
- MAL209354181E3
- Description
- CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Box (TB)
- Standard packaging:
- 1
- Series
093 PMG-SI
- Package
Tape & Box (TB)
- Product Status
Active
- Capacitance
180 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
420 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
810mOhm @ 120Hz
- Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
- Polarization
Polar
General Purpose
- Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 120 Hz
- Impedance
590 mOhms
- Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
- Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
- Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)