Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205158153E3
- Manufacturer
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Model Name
- MAL205158153E3
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP ALUM 15000UF 20% 63V RADIAL
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Box (TB)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
- Series
051 PEC-PW
- Package
Tape & Box (TB)
- Product Status
Active
- Capacitance
15000 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
63 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 100Hz
- Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Polarization
Polar
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Ripple Current @ Low Frequency
7.5 A @ 100 Hz
- Impedance
24 mOhms
- Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
- Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
- Height - Seated (Max)
2.953" (75.00mm)