Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL204835222E3
- Model Name
- MAL204835222E3
- Description
- CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Box (TB)
- Standard packaging:
- 1
- Series
048 RML
- Package
Tape & Box (TB)
- Product Status
Active
- Capacitance
2200 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
16 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
- Polarization
Polar
General Purpose
- Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 100 Hz
- Impedance
70 mOhms
- Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
- Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
- Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)