Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL203838221E3
- Model Name
- MAL203838221E3
- Description
- CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
- packaging
- Quantity
In stock: 12641
Cut Tape (CT)
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
- Series
038 RSU
- Package
Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
- Product Status
Obsolete
- Capacitance
220 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
63 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- Lifetime @ Temp.
3500 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
General Purpose
- Ripple Current @ High Frequency
661.5 mA @ 10 kHz
- Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
- Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)