Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components CT-94Y-500
- Manufacturer
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Model Name
- CT-94Y-500
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
- Series
CT94
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Resistance
50 Ohms
- Power (Watts)
0.5W, 1/2W
- Tolerance
±10%
- Temperature Coefficient
±100ppm/°C
- Number of Turns
18
- Adjustment Type
Top Adjustment
- Resistive Material
Cermet
- Mounting Type
Through Hole
- Termination Style
PC Pins
- Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)