Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238556272
- Manufacturer
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Model Name
- BFC238556272
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Box (TB)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 950
Product Attributes
- Mfr
- Series
MKP385
- Package
Tape & Box (TB)
- Product Status
Active
- Capacitance
2700 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
550V
- Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
- Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
- Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial
- Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
- Termination
PC Pins
- Lead Spacing
0.394" (10.00mm)