Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237865753
- Model Name
- BFC237865753
- Description
- CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
Tape & Reel (TR)
- Standard packaging:
- 550
- Series
MKP/MKP378
- Package
Tape & Reel (TR)
- Capacitance
0.075 µF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
300V
- Voltage Rating - DC
630V
- Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
- Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
- Lead Spacing
0.886" (22.50mm)