Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237545622
- Model Name
- BFC237545622
- Description
- CAP FILM 6200PF 3.5% 2KVDC RAD
Bulk
- Standard packaging:
- 600
- Series
KP/MKP 375
- Package
Bulk
- Capacitance
6200 pF
- Tolerance
±3.5%
- Voltage Rating - AC
600V
- Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Size / Dimension
1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
- Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
- Lead Spacing
0.394" (10.00mm)