Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237540111
- Model Name
- BFC237540111
- Description
- CAP FILM 110PF 5% 2KVDC RADIAL
Bulk
- Standard packaging:
- 2000
- Series
KP/MKP 375
- Package
Bulk
- Capacitance
110 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
600V
- Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Size / Dimension
0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
- Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
- Lead Spacing
0.394" (10.00mm)