Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237526302
- Model Name
- BFC237526302
- Description
- CAP FILM 3000PF 5% 1KVDC RADIAL
Tape & Reel (TR)
- Standard packaging:
- 800
- Series
KP/MKP 375
- Package
Tape & Reel (TR)
- Capacitance
3000 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
400V
- Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
- Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Size / Dimension
0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
- Lead Spacing
0.295" (7.50mm)