Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237255683
- Manufacturer
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Model Name
- BFC237255683
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 900
Product Attributes
- Mfr
- Series
MKT372
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Active
- Capacitance
0.068 µF
- Tolerance
±10%
- Voltage Rating - AC
220V
- Voltage Rating - DC
400V
- Dielectric Material
Polyester, Metallized
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial
- Size / Dimension
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
- Termination
PC Pins
- Lead Spacing
0.394" (10.00mm)