Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236657472
- Manufacturer
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Model Name
- BFC236657472
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Box (TB)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1500
Product Attributes
- Mfr
- Series
MKT366
- Package
Tape & Box (TB)
- Product Status
Active
- Capacitance
4700 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
220V
- Voltage Rating - DC
400V
- Dielectric Material
Polyester, Metallized
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial
- Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
- Termination
PC Pins
- Lead Spacing
0.295" (7.50mm)