Viking Tech TAR03CTNM2700
Image shown is a representation only.
  • Viking Tech TAR03CTNM2700-thumb
Viking Tech TAR03CTNM2700
Manufacturer
Viking Tech
Model Name
TAR03CTNM2700
Datasheet
Datasheet
Description
RES 270 OHM 0.25% 1/16W 0603
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Viking Tech
  • Series
    TAR
  • Package
    Tape & Box (TB)
  • Product Status
    Active
  • Resistance
    270 Ohms
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Power (Watts)
    0.063W, 1/16W
  • Composition
    Thin Film
  • Features
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 155°C
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Size / Dimension
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.022" (0.55mm)