Vicor Corporation FP1507R1-R185-R
- Manufacturer
- Vicor Corporation
- Model Name
- FP1507R1-R185-R
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FIXED IND 185NH 45A SMD
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Vicor Corporation
- Series
FP1507R
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Obsolete
- Type
Drum Core, Wirewound
- Material - Core
Ferrite
- Inductance
185 nH
- Tolerance
- Current Rating (Amps)
45 A
- Current - Saturation (Isat)
40A
- Shielding
Shielded
- DC Resistance (DCR)
0.52mOhm
- Q @ Freq
- Frequency - Self Resonant
- Ratings
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Inductance Frequency - Test
1 MHz
- Features
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
Nonstandard
- Supplier Device Package
2-SMD
- Size / Dimension
0.575" L x 0.335" W (14.60mm x 8.50mm)
- Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)